čtvrtek 18. května 2017

Jiří Slavíček: Tři případy policejního komisaře Pobudy

František Xaver Pobuda je policejním komisařem sedmého pražského obvodu Holešovice-Bubny a bdí nad pořádkem a klidem ve své čtvrti. Na práci tu ale není sám, při pátrání má po svém boku dva schopné kolegy: důsledného policejního koncipistu Nebeského a vynalézavého policejního praktikanta Rybičku.

Případ velocipedisty popisuje událost z prostředí velocipedistických závodů, kdy zemře jeden ze závodníků. Byla smrt závodníka nešťastnou náhodou, či zločinným úkladem? Pátrání nakonec přivede Pobudu až do Rakouska…
V Případu zlatnice Galipetrové dojde k úkladné loupežné vraždě, která se sice udála v samotném středu Prahy, ale její stopy vedou až do Pobudova obvodu. Ten proto musí zakročit a najít vraha v nejspodnějších vrstvách holešovické společnosti.
Případ zeleného brouka začne záhadnou otravou manželky fotografa, který po její náhlé smrti není k nalezení. Pobuda musí přivolat na pomoc oba své spolupracovníky, aby dohromady rozřešili vraždu, u níž není jasné, jak k ní vlastně došlo ani kdo by mohl mít motiv zabíjet.

Dokáže policejní komisař Pobuda se svými pomocníky všechny tři zapeklité případy objasnit, pachatele zatknout, usvědčit a předat velectěnému c. k. trestnímu soudu v Praze?
Historickou detektivku, prostoupenou starosvětskou atmosférou druhé poloviny 19. století, vydává nakladatelství Motto.

Ukázka z knihy:


Bylo pozdní odpoledne. Policejní komisař Franz Xaver Pobuda stál na měkkém perském koberci v kanceláři policejního ředitele. Místnost v prvém patře byla velká rohová, s okny na Ferdinandovu třídu a do Poštovské. Komisař tu samozřejmě nebyl poprvé, ale dnes to bylo jiné, dnes viselo ve vzduchu cosi tíživého a komisař tušil, o co se jedná. Kancelář měla ještě předpokoj, kde sídlil sekretář.  Jako by nestačilo, že tam na přijetí u policejního ředitele musel Pobuda čekat půl hodiny ve společnosti adjunkta Schafranka.
Za stolem proti němu sedí holohlavý muž přísného vzezření, pod nosem šedivý mohutný knír, na náprsence mu visí Řád zlatého záslužného kříže. V klopě má vetknuto další vyznamenání. Dvorní rada Franz von Stejskal je majitelem mnoha vyznamenání a rád se jimi nechává titulovat.
„Vaše Excelence, dostavil jsem se na vaše předvolání.“
Pobuda stojí v uctivém předklonu a čeká, až k němu zvedne dvorní rada hlavu. Je to starší ctihodný muž. Proslýchá se, že má odejít do Vídně, aby se tam stal vedoucím imperiálního policejního ředitelství s titulem náčelníka policie.
„Četli už dnešní noviny, Herr Kommissar?“
„Ano, Vaše Excelence.“
„Četli i Prager Tagblatt? Češi prý uspořádali závody, na kterých popadali jako hrušky a jeden závodník se při tom zabil. Navíc k tomu čistě českému závodu pozvali i některé závodníky ze zahraničí.“
„Ano, noviny jsem četl, Excelence, Národní listy,“ odpověděl Pobuda.
„Češi se pak uchylují k takovým produkcím, které nemají se sportem nic společného. Navíc tím chtěli vyjádřit svoji nadřazenost a uvedli je jako závody čistě české.“
„Jistě, Vaše Excelence, byly to závody české, ale závodu se mohli zúčastnit i hosté. Pokud se přihlásili, tak jim bylo poskytnuto čestné kolo na začátku závodu. Vždyť vyhrál závodník Buri z Mnichova.“
„Bylo to zu lachen, jak se váleli po zemi, a to všechno za přítomnosti Jeho knížecí Milosti místodržitele Schwarzenberga. Vždyť byli u toho jako komisař a závodní trať schválili,“ vzhlédl k němu policejní ředitel, „a sepsali o tom protokol.“
„Ano, Vaše Excelence. Komise se zúčastnil také továrník Jan Kohout, muž, který tomuto sportu nejlépe rozumí a velocipédy na Smíchově sám vyrábí.“
„Nám se jednalo o bezpečnost, a jak vidno, na závodech došlo k několika pádům a k jedné smrtelné příčině. Továrník Kohout je jistě ctihodný muž, ale mohl mít jiné zájmy, obchodní, a sice aby závody zviditelnil a přilákal k této atrakci co nejvíce zájemců.“
Pobuda chtěl připomenout, že závody není třeba zviditelňovat. Velocipedistický sport, jak vidno, má stále více zájemců. V tomhle ale Pobuda policejnímu řediteli neoponoval.
„Co z toho vyvodit, Herr Kommissar? To, že je nutné tuto věc důkladně vyšetřit. Zjistit, co bylo skutečnou příčinou, zda se pořadatelé nedopustili něčeho proti pravidlům a proč závody nebyly bezpečné. V opačném případě by místodržitel další závody v Královské oboře za hojného účastenství obyvatel nepovolil. To ať si pánové velocipedisti jezdí na svých klubových oválech, ale rozhodně by se nemělo nic stát na významných a organizovaných závodech takového národního rozsahu. Potom by bylo namístě podobné závody zakázat. Tak jdou a podaj mi o tom co nejdříve raport.“
Komisař Pobuda odcházel z policejního ředitelství a mnoho tomu nerozuměl. Proč se najednou policejní prezident o tenhle druh sportu tak zajímá?

...

Když komisař Pobuda vyšel z budovy v Poštovské, začalo se šeřit. Zahlédl lampáře, jak na kandelábrech rozžíhá plynové lampy. Dlouhou tyč s háčkem na konci obratně vsouval do vnitřku cylindrické lampy, aby tam pustil plyn. Na Starém Městě byly plynové lampy všude, zatímco v Holešovicích už fungovalo elektrické osvětlení. Díky Jubilejní zemské výstavě v minulém roce a také díky inženýru Křižíkovi, jenž hlavní holešovickou třídu Bělského elektrifikoval, stejně jako Výstaviště. Hlavním efektem na výstavě byla podsvětlená fontána. Úžasné to dílo techniky i výtvarného umění. Komisař Pobuda byl hrdý, jak se díky tomu jeho čtvrť povznesla, a mohla tak v plné slávě přivítat císaře Františka Josefa I. Stařičký mocnář výstavu ocenil a udělil jí čestnou medaili. Komisař kvitoval, že během výstavy se neudálo nic, co by ohrozilo císařský majestát. Je pravdou, že došlo k incidentu na trati na Reichenberg, kde se separatisté pokusili vlak s Jeho císařskou Jasností zastavit, ale jejich pokus byl včas zažehnán. A i on se o císařovu bezpečnost postaral se vší zodpovědností. Teď už se tomu jen usmívá. Ale dosti myšlenek na onen rok.
Bylo nutné se dopravit domů. Nejsnazší by bylo jet kočárem či koňkou, ale komisař se rozhodl, že půjde pěšky. Po tom stání u policejního ředitele si potřeboval vyčistit hlavu. Rozhodl se, že nepůjde středem města, ale vezme to po nábřeží podél Vltavy, tam alespoň bude čistý vzduch. A také si musí ujasnit úkol, který mu uložil policejní prezident: vyšetřit to. Ale co? Když spadne dělník z lešení, není na tom nic záhadného, není vlastně co vyšetřovat. Neopatrně šlápl vedle a zřítil se, toť vše. Komisař jde ztichlou ulicí a uvažuje. Kolem konventu křižovníků přišel na nábřeží Korunního prince Rudolfa. Připomněl si, jak tam naproti za řekou ještě včera stál a přihlížel tomu nádhernému ohňostroji, oněm světelným rojům na svatojánských slavnostech. Připomínala jej už jen výzdoba a dnešní den byl již všední.
Od řeky pronikala zemitá vůně, ochladilo se. Na druhou stranu vede přes řeku Rudolfova železná lávka, vedle je vojenská plovárna. Odtud přes Klárov se dá dojít až na Hrad. Tam ale Pobuda nemířil. Šel dál kolem Rudolfina, vznosné reprezentační budovy, nedávno vystavěné v místě, kterému se odjakživa říkalo Rejdiště. Komisař šel rychlým krokem. Už téměř padla tma, přesto se orientoval. Sanytrovou ulicí mířil na František. Tady před budovou kláštera milosrdných bratří se zastavil. Před sebou měl nemocnici. Sem byli přiváženi nemocní i z  druhého, holešovického břehu. Jeho čtvrť Holešovice vlastní nemocnici nemá. Pobuda se rozhodl naráz. Má-li někde započít své vyšetřování, tak by to mělo být nejspíš tady. Klepal na dveře, už bylo zavřeno. Ve fortně se objevil vrátný.
„Koho hledaj, vašnosto, už mají po návštěvních hodinách. Dovnitř jich pustit nemohu. Už je po vizitě. Pacienti maj klid na lůžku.“
Pobuda ale nejde za žádným pacientem.
„Ach tak, potřebovali by, vašnosto, mluvit s panem doktorem. Teď v noci je tu jen jeden, ale na oddělení je pustit nemohu.“
„Tak mi ho přivedou, jsem policejní komisař Pobuda.“
Komisař přecházel místností od jednoho konce k druhému. Vrátný zřejmě nespěchal, komisaři se tu nelíbilo, ze zdí byla cítit směsice kafru a sanytru, připomínka nebožtíků. Není pochyb, že se odtud odvážejí zemřelí, před vedlejší bránu právě dorazila košatina. Za oknem už je úplná tma, alespoň tak mu to připadá. Na kopci na opačném břehu je vidět zářící světla restaurace na Letné.
„Servus, pane komisaři,“ ozve se za jeho zády melodický hlas. Pobuda se otočí, a koho zde nevidí, dr. Kotaše.
Pobuda na něho překvapeně hledí. Lékař napřahuje ruku v pozdravu. Má na sobě bílý plášť a kulatou čapku.
„Co vy, holešovický fyzikus, zde v nemocnici?“
„Mám zde dvakrát do měsíce záskok a také tu provádím některá bakteriologická vyšetření.“
Pobudovi se naráz zlepšila nálada. Dr. Kotaš je jeho dobrý známý. Jsou společně v městské radě a dobře spolupracují. Jeho služby komisař také využívá.
„Snad neutrpěli nějaký úraz,“ řekl Kotaš s nadsázkou.
„Jdu kolem z policejního ředitelství a potřebuji si ověřit jednu záležitost. Měl sem být převezen jeden pacient, závodník velocipedista, který se zranil v neděli při českých závodech v Královské oboře.“
„Ano, oni myslej toho šampióna Kladívka. Vím, o koho se jedná, bylo to i v dnešních novinách, Národních listech, ale bohužel já jsem ho neošetřoval. Nastoupil jsem službu dnes odpoledne a budu tu celou noc.“
„Mě by zajímalo, jak zemřel.“
„To se dá zjistit z dokumentace, tu tady v nemocnici vedou pečlivě. Pokud mě chtějí následovat, pane komisaři, alespoň poznaj zdejší špitál,“ řekl pobaveně.
Kotaš vedl komisaře do kanceláře

Copyright © Jiří Slavíček, 2017

ISBN 978-80-267-0838-4

Žádné komentáře:

Okomentovat